Wstecz

Zabawki dla zwierząt mają tendencję zanikową. Jednego dnia twój kot dostaje pluszową myszkę, następnego – na podłodze leży szmatka z wywalonym pluszem, podrapana i pogryziona do tego stopnia, że jest nierozpoznawalna. Choć oczywiście są zwierzaki, które dbają o swoje zabawki bardziej, koszt kupowanych w sklepie zoologicznym zabawek ciągle wzrasta. Kot powinien jednak mieć zabawki oprócz drapaka, pomagają mu one rozładować stres, zwłaszcza wtedy, gdy właściciel wychodzi z domu na kilka godzin. Dlatego proponujemy kilka pomysłów na domowo robione zabawki dla kotów, które będą kosztowały nieco mniej, a dadzą twojemu pupilowi tyle samo radości.

Piłka z papieru toaletowego

Potrzebne będą: rolka papieru toaletowego, nożyczki, gorący klej

Rolkę należy pociąć na wąskie okręgi. Zależnie od ich ilości można stworzyć bardziej lub mniej zbitą piłkę. Kółka łączymy potem klejąc górę i dół jednego z nich i łącząc je na krzyż. Kolejne ogniwa łączymy w tym samym miejscu, składając kolejne, z góry patrząc: w kształt śnieżynki. Tak połączone powinny złożyć się w piłkę, a zależnie do ich ilości sploty mogą być rozłożone bardziej lub mniej szeroko między sobą. By utrudnić kotu nieco zabawę, do środka można włożyć suchą karmę, by wydawała dźwięki i wysypywała się co jakiś czas.

Wędka na kota

Potrzebne będą: patyk, sznurek, nożyczki, dowolnie wybrany obiekt jako „ofiara” (ewentualnie gorący klej)

Jeden z końców patyka należy obwiązać obciętym kawałkiem sznurka. Najlepiej, gdyby linka była dość krótka, by móc ją szybko zabrać kotu, jak i na tyle długa, by co jakiś czas mógł dosięgnąć przynęty. Sznurek można przykleić do patyka, by gwałtowne szarpnięcia małych łapek nie zdarły go zbyt łatwo z drewienka. Na drugim końcu należy przywiązać przynętę: może to być smakołyk, kawałek mięsa lub ryby, ale także kolorowe piórka czy elementy wycięte z tkaniny. Ta zabawka pozwoli na długie godziny, gonienia polowania i wspólnie spędzonego czasu z kotem. Warto jednak skupić się na wykonaniu tej zabawki, by móc tylko co jakiś czas zmieniać przynętę, a nie całą zabawkę.

Mata na węch

Potrzebne będą: gumowa wycieraczka z otworami, paski tkaniny (starych swetrów, koców), smakołyki, nitka z igłą lub klej

Do maty za pomocą kleju lub przyszywając, przytwierdzamy paski tkaniny. Warto by były one rozłożone dość gęsto, ale tak, by kot mógł swobodnie przebierać łapkami pomiędzy nimi. Wśród pasków należy ukryć dość sporą ilość, najlepiej małych smakołyków, tak by zwierzak ich nie widział. Cała zabawa polega na tym, że za pomocą swojego węchu będzie on miał szansę wydobyć spośród dżungli pasków ulubione jedzenie. Taka zabawka pozwala mu zająć się na dłuższą chwilę, a po skończonej zabawie warto ją schować, by przy następnym użyciu nadal wzbudzała dużą ciekawość.

Pudełko ze skarbami

Potrzebne będą: pudełko (najlepiej takie po butach lub nieco mniejsze), nożyczki, taśma lub klej, smakołyki.

Na początek pudełko obklejamy, łączymy jego przykrywę ze ścianami lub łączymy mocną taśmą jego wierzchnie elementy. Następnie wycinamy w nim dziury, w każdej ścianie; mogą być większe lub mniejsze, podstawą jest to, by przez każdą z nich kot mógł wsadzić łapkę. Do środka wkładamy większą ilość smakołyków, by zarówno sam kot mógł w jakiś sposób je wyjąć, jak i one wysypywały się co jakiś czas przez dziury.

Domowe zabawki dla kota wymagają zatem niewiele pracy a fantastycznie zastępują sklepowe wyroby. Wystarczy poświęcić odrobinę czasu, by sprawić wiele przyjemności z zabawy swojemu pupilowi.