Wstecz

Najstarszy kot świata dożył aż 38 lat! Wśród znajomych często spotyka się osoby, które mają mruczki bardzo wiekowe. Mają one 18, 20 a czasem nawet 22 lata. To najlepszy dowód na to, że koty bywają długowieczne. Jak się nimi opiekować, gdy osiągną tak słuszny wiek?

Jak rozpoznać, że to już ten czas?

Wielu specjalistów uważa, że kot w wieku 2 lat osiąga pełnię dojrzałości. 7-8 rok kociego życia to już wiek podeszły, co oczywiście nie po każdym zwierzaku widać gołym okiem. Jedną z pierwszych wyraźnych zmian jest mniejsza ochota na zabawę. Mruczek, który do tej pory skakał po meblach i uganiał się za każdym sznurkiem, teraz woli spędzać czas spokojniej.

Ciało zwierzaka jest już mniej sprawne. Bywa też że jego sierść staje się matowa a skóra mniej sprężysta. To dobry moment, by do kociej diety na stałe wprowadzić suplement diety Yarrowia Canifelox Skin Cat, którego składniki odpowiadają za piękny wygląd sierści, zdrową skórę i sprawdzają się w profilaktyce chorób skórnych.

Kolejnym symptomem tego, że nasz kot wkroczył w jesień życia, jest jego pogarszający się apetyt. O ile młody kot je czasem do tego momentu, do którego coś jeszcze jest w misce, o tyle koci zwykle nie rzuca się na jedzenie. Bywa też, że zwierzak zaczyna przybierać na wadze lub ma problemy z trawieniem. Na to ostatnie pomogą składniki zawarte w Yarrowia Canifelox Digest Cat. Preparat wspiera pracę jelit, a dodatkowo poprawia zapach z kociego pyszczka, który im kot starszy, tym bywa mniej przyjemny.

O czym trzeba pamiętać

Poza suplementacją, trzeba także pamiętać o zweryfikowaniu kociej diety. Zwierzak, który mniej się bawi, a więcej śpi, może potrzebować mniej kalorii dziennie i inaczej zbilansowanych posiłków. W zmianie jadłospisu pomoże oczywiście lekarz weterynarii. Wizyty u weterynarza powinny z resztą stać się regularne. Koci senior wymaga bowiem częstych badań krwi i moczu.

Gdy kot osiąga wiek, w którym nie ma już siły dostatecznie dobrze o siebie zadbać, warto mu w tym pomóc – przyciąć pazurki, pomóc w oczyszczaniu sierści, dobrze wyczesać, etc.

Kot, który dużo czasu poświęca na sen, powinien też mieć wygodne miejsce do spania. Powinno ono być umiejscowione w cichym, spokojnym miejscu. Na starość stres nikomu nie służy.