Wstecz

Wielu z nas patrząc na pieski, które noszą ubrania, myśli sobie, że to zwykły wymysł ich opiekunów. Czasem sądzimy, że czworonogi wcale nie potrzebują specjalnego stroju, a ludzie traktują je w ten sposób jak zabawki. Są jednak sytuacje, w których psie ubranko jest niezbędne. Dowiedzcie się jakie.

Rasy, które trzeba ubierać w chłodne dni

Ktoś pomyśli, że kiedyś psy nie nosiły ubrań i jakoś żyły. To prawda, ale przebywały wtedy w klimacie dostosowanym do ich możliwości. I tak na przykład nagie psy peruwiańskie i meksykańskie w naszym klimacie mogą naprawdę się rozchorować i bardzo cierpieć, dlatego wychodząc z nimi na spacer należy ciepło je ubrać.

O ubranko dla psa warto zadbać także, jeśli opiekujemy się przedstawicielem małej rasy. Yorki, maltańczyki, jamniki – te psy są po prostu bliżej ziemi i gorzej znoszą pluchę, mróz i śnieg. Nieubrane mogą się trząść i bardzo męczyć podczas codziennych spacerów. Dodatkowo należy zadbać o te małe rasy, które mają włosie bez podszerstka (to właśnie międzi innymi yorki).

Nie oznacza to, że psów dużej rasy nie powinno się ubierać – jeśli potrzebują one dużo czasu, by się rozgrzać, opiekujemy się pupilem, który nie ma podszerstka lub chcemy chronić jego sierść – warto zainwestować w odpowiedni strój.

W wypadku takich zwierzaków nie ma co się zastanawiać – trzeba kupić strój na chłodną jesień i mroźną zimę. Pamiętajmy też, że bardzo często marznięcie psa i jego „ciepłolubność” wynikają z jego potrzeb – niezależnie od rasy. Jeśli Twój czworonożny przyjaciel marznie, trzęsie się, a spacery w złą pogodę są dla niego raczej karą, niż radością, zakładanie zwierzakowi odpowiedniego ubrania jest bardzo ważne.

Wiek i choroba – kolejne argumenty za psim strojem

Bywa, że nasz zwierzak mimo sędziwego wieku uwielbia długie spacery. Jeśli szybo marznie, zdecydowanie przyda mu się płaszczyk, kombinezon, kubraczek czy derka. Podobnie sprawa ma się z psami, które chorują, niedawno miały operację i są w okresie rekonwalescencji. Zwierzak jest osłabiony, być może jego sierść jeszcze nie odrosła, zatem bardziej odczuwa chłód.

Butki na chore łapki

Zakładanie psom butów może dziwić jeszcze bardziej, niż korzystanie z  pozostałych elementów psiej „garderoby”. Bardzo często są one jednak niezbędne, zatem nie powinno się oceniać psiego opiekuna, gdy ujrzymy go na spacerze z czworonogiem, który nosi specjalne obuwie.

Kiedy jest ono konieczne? Głównie wtedy, gdy zwierzak ma na stopach rany (np. wywołane alergią lub urazem mechanicznym), kiedy trzeba osłonić gips lub opatrunek. Są one niezbędną barierą, by ochronić naszego pupila przed zakażeniem, a także zmniejszyć ryzyko podrażnienia i odczuwany ból. Buty sprawdzają się także u tych psiaków, które mają łapki bardzo uwrażliwione na skrajne temperatury – czy to wysokie upały, czy to mróz. Obuwie dla psa dobrze jest dobrać w sklepie, by mieć pewność, że kupimy jego dobry rozmiar.

Psy, które mają na sobie ubranie, wciąż budzą zdziwione spojrzenia. Nie należy się jednak tym przejmować. Opiekun zwierzaka, który dobrze go zna i spędza z nim dużo czasu, wie najlepiej, co jest mu potrzebne. Należy jednoznacznie rozróżnić przebieranie psów w niewygodne stroje (na przykład na święta lub Halloween) i zakładanie odzieży funkcjonalnej, która ma chronić i ogrzewać.