Wstecz

Załatwiający się poza kuwetą kot to częsty problem. Dywany, buty, doniczki, czy pościel atakowane przez naszego przyjaciela, potrafią wytrącić z równowagi nawet największego entuzjastę zwierząt. Najczęściej takie postępowanie jest sygnałem dla nas, że dzieje się coś złego. Choroby, stres, ból, czy chęć przekazania jakiejś informacji znajdują ujście w nietypowym zachowaniu. Co zatem zrobić?

Badanie

Pierwszym krokiem powinno być zdiagnozowanie naszego kociaka pod kątem chorób. Być może problemem jest choroba dróg moczowych lub zwykłe zapalenie pęcherza? Jeśli nasz kot do tej pory nie przejawiał takiego zachowania, powinniśmy jak najszybciej go zbadać. Kociak sygnalizować może w ten sposób różne inne choroby – innej komunikacji nie zna, a bardzo chce przekazać nam, że dzieje się coś złego.

Kuweta

Tak, jak w przypadku człowieka, ważna jest prywatność w tych kwestiach. Ruchliwe miejsce, bliskość okna, czy drzwi, bycie na widoku nie sprzyjają załatwianiu swoich potrzeb. Dlatego stworzenie wybiera bardziej ustronne miejsce. Problemem może być też ustawienie kociej toalety w miejscu, gdzie przebywają inne zwierzęta, albo jej współdzielenie. Warto eksperymentować, kupując kilka kuwet i rozstawiając je w różnych pomieszczeniach. Droga do niej powinna być łatwa, nie wymagać wspinania się, czy wdrapywania. Nie ustawiajmy jej też w miejscu, gdzie zwierzak je.

Także dobór kuwety ma ogromne znaczenie dla komfortu kota. Zbyt duży rant, intensywny zapach plastiku, czy chrobot pazurków o dno toalety mogą odstraszać i demotywować, podobnie jak zbyt rzadkie sprzątanie w niej. Koty kochają czystość, pamiętajmy o tym.

Behawioryzm

Jeśli już wiemy, że „sprzęt” jest dobrze dobrany i ustawiony, a pupil zdrowy, czas zastanowić się nad innymi przyczynami tej nagłej niesubordynacji toaletowej. Może w naszym domu pojawił się nowy gość, czy członek rodziny? Może zmieniliśmy godziny pracy, zaburzając tym rytm kociego dnia? Może remont za ścianą mocno stresuje zwierzątko? Choć utarło się, że koty brudzą w domu ze złośliwości, nie jest to prawdą. Za każdym takim incydentem stoi próba komunikatu, że coś się dzieje, że na coś powinniśmy zwrócić uwagę. Koci behawiorysta pomoże zdiagnozować problem i uporać się z nim.

Bywa, że kot brudzi poza kuwetą, bo ma problemy żołądkowe. Warto wesprzeć go preparatem Yarrowia Canifelox Digest Cat, którego składniki wspierają układ trawienny.