Wstecz

Podobno każda rodzina ma w swoim gronie przynajmniej jedną osobę, która pod stołem potajemnie podsuwa przysmaki psu lub kotu. Kawałek kotlecika, odrobinka pieczywka, kiełbaska. Sympatia czworonoga dożywotnia, ale co z tego, skoro za chwilę jego właściciel będzie musiał uporać się z dokuczliwym problemem, jak biegunka, wymioty, czy zaparcia? Jeśli już nie możemy powstrzymać się od podzielenia się posiłkiem, zwróćmy uwagę na to, co rzeczywiście nie zaszkodzi.

Barszcz czerwony

Jak najbardziej możemy nim częstować pupila, o ile nie jest to zupa gotowana z proszku lub gotowego wywaru. Jeśli nasz barszcz rzeczywiście ugotowany został na prawdziwych burakach i zakwasie, nie tylko nie zaszkodzi, ale i wspomoże układ immunologiczny! To ogromna dawka betalainów, które wspomagają kości, wzrok, obniżają ciśnienie krwi i chronią serce. Niech nas tylko nie zaskoczy kolor moczu czworonoga, lekko różowy może utrzymać się nawet dobę. Upewnijmy się też, że do miski nie trafiły żadne kości i duże chrząstki z mięsa.

Karp

To duża dawka kwasów omega 3-6 i 9. Jeśli rybę smażyliśmy na głębokim tłuszczu, nie dawajmy zwierzakowi skóry. Pozbądźmy się także dokładnie ości, których połknięcie mogłoby być niebezpieczne dla naszego współtowarzysza przy stole (czy raczej pod stołem). Nie jest też dobrym pomysłem dokarmianie surową rybą – może to doprowadzić do zatrucia, szczególnie gdy organizm nie jest przyzwyczajony do jedzenia ryby na co dzień.

Domowa wędlina

Zwykle odradzamy podawanie zwierzakom wędlin – wszystko dlatego, że te zakupione w sklepie bywają niezdrowe, zawsze też mają w sobie dużo soli. Jeśli jednak na Święta pieczesz schab, czy pyszną szynkę, które są delikatnie doprawione, świeże i ze sprawdzonego miejsca – nie wahaj się poczęstować nimi psa lub kota w tym wyjątkowym czasie.

Warzywa i owoce

Gotujesz marchewkę do sałatki lub obierasz jabłka do świątecznej szarlotki? Bardzo często psy i koty przepadają za warzywami i owocami, zatem i przy okazji Bożego Narodzenia warto podzielić się z nimi tymi pełnymi witamin pysznościami. Pamiętaj tylko, że niektóre produkty są na liście ściśle zakazanych – należą do nich między innymi winogrona, czy rodzynki, których w czasie Świąt w kuchni nie brakuje.

Dbałość o układ trawienny

Jest koniecznością nie tylko podczas świąt. Składniki Yarrowia Canifelox Digest Dog i Digest Cat zadbają o to, by naszemu łasuchowi nie zaszkodziły podsuwane pod nos świąteczne dania. W ich składzie znajdziemy drożdże Yarrowia lipolytica, źródło wszelkich aminokwasów, a także betaglukan, chlorellę, ostropest plamisty i algi morskie. Suplementując psiaka lub kota odpowiednio dobranym preparatem, zapewnimy mu dobre trawienie w czasie, gdy ryzyko podjadania wzrasta.