Wstecz

Nowy członek rodziny zawsze powoduje zmianę nawyków, przyzwyczajeń. Świeżo upieczony właściciel jest zasypywany ogromem informacji, porad, które musi widzieć. Na portalach, blogach, stronach internetowych, a coraz częściej w telewizji można zobaczyć same informacje, jak żywić, czego nie podawać, na jakie diety należy się zdecydować, że suplementacja jest zła. Jak wypośrodkować wszystkie te informacje i znaleźć odpowiednie? Czy każdy pies wymaga dodatkowej suplementacji?

Od dawna wiadomo, że żywienie odgrywa znaczącą rolę w rozwoju organizmu, oraz poprawnym funkcjonowaniu. Czynniki żywieniowe wpływają na rozwój młodych zwierząt już we wczesnym stadium życia. Niektóre osobniki wymagają suplementacji skierowanej na stawy, inne na serce czy florę bakteryjną. Ostatnio ukazały się najnowsze badania dotyczące wpływu suplementacji preparatami zawierającego kwasy DHA, taurynę, witaminy i karotenoidy na masę ciała oraz jego skład. Wykazano, że zwierzęta karmione dietą wzbogacaną w suplementy miały mniejszą beztłuszczową masę ciała oraz zmianę masy tłuszczu na mniejszą. Czy suplementacja będzie przełomowa u młodych zwierząt?

Mimo młodego wieku problemy szczeniąt nie omijają. Wskaźnik otyłości u zwierząt towarzyszących alarmująco wzrasta, a ryzyko chorób zwiększa się-nowotwory, nadciśnienie, cukrzyca…Zarządzanie wagą u szczeniąt jest bardzo trudne, ze względu na to, że w tym okresie wymagania pokarmowe są wysokie, a zbyt duże obciążenia stawów mogą powodować zwyrodnienia i inne schorzenia. Suplementacja która pomaga zarządzać wagą wydaje się być ciekawą opcją walki z otyłością. Większość planów żywienia mających na celu odchudzenie zwierząt nie kończy się sukcesem. Właściciele nie stosują się do dawek, dają dodatkowe smakołyki. A przecież bez skutecznego ograniczenia podaży energii, kontroli nad składem diety nie możliwe staje się zdrowe odchudzanie. Dlatego istnieje olbrzymia potrzeba na dodatkowe interwencje dietetyczne, które będzie można wykorzystać w radzeniu sobie z odchudzaniem.

Czy jest możliwe zdrowe odchudzanie?

Składniki suplementu pomagającego kontrolę składu ciała i wagi zawiera kwasy DHA, taurynę, witaminy i karotenoidy. Korzystny wpływ na zdrowie tych składników jest znany od lat.

Kwasy DHA są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mózgu i siatkówki. Są również korzystne dla suk w ciąży podczas laktacji.

Tauryna jest aminokwasem, którym obficie występuje w mózgu, mięśniach i siatkówce. Pełni wiele funkcji w układzie nerwowym. Jej niedobór może powodować nieprawidłowości w rozwoju mózgu i układzie wzrokowym. Badania na myszach udowodniły, że odsadzone myszy karmione dietą wzbogaconą w dobre tłuszcze zmniejszyła otyłość i znacznie poprawiała homeostazę glukozy.

Karotenoidy między innymi luteina, zeaksantyna i β-karoten, witamina C, E dbają o zdrowe oczy, oraz zapobiegają  zwyrodnieniu plamki żółtej i zaćmy. Badania wykazały, że dodatek różnych kombinacji karotenoidów poprawia funkcje wzrokowe u zwierząt starzejących się, jak  u zdrowych.

Optymalne i zbilansowane żywienie, dostosowane do indywidualnych potrzeb jest konieczne do zdrowego rozwoju młodych zwierząt, dodatkowo poprawia skład ciała oraz zmniejsza ilość tłuszczu. Optymalizacja żywienia oraz utrzymywanie poprawnej masy ciała w młodym wieku skutkuje łatwiejszą kontrolą nad masą ciała i zdrowszym profilem metabolicznym w późniejszym życiu.