Wstecz

Uszy kota są zaprojektowane przez naturę w szczególny sposób. Posiadają ponad 20 mięśni, które są one w stanie przyciągać dźwięk do kanału słuchowego.  To dzięki nim koty wychwytują od 45 do 64000 Hz. Porównując z ludźmi mają o wiele większy zakres, ponieważ możemy słyszeć zakres 64 do 23000 Hz. Koty słyszą nawet mały szelest nawet z 30 metrów, dlatego są tak dobrymi drapieżnikami.

Koty mieszkające z ludźmi są narażone na uszkodzenia słuchu spowodowane głośną muzyką. Głuchota może być również dziedziczna. Niektóre rasy są bardziej predysponowane do głuchoty np. persy, ragdolle, devon rexy, angora turecka. Głuche kocięta mogą być głośniejsze od słyszących, mogą wokalizować.

Jakie są objawy utraty słuchu u kotów?

Głuchota wrodzona dotyka zwierzęta rasowe jak i mieszańce. Zwykle udaje się ją zauważyć w 8-10 tygodniu życia. Przyczyną utraty mogą być leki podawane w trakcie ciąży, komplikacje w trakcie porodu, infekcja lub zaburzenia genetyczne.

Przeważnie właściciele zauważają problemy ze słuchem u kota kiedy nie reaguje on na dźwięki, wołanie, piszczące zabawki. Kocięta są bardziej wokalne, nie słyszą nawoływania rodzeństwa czy matki. Niesłyszące zwierzę jest trudno obudzić, a jeśli już się to uda, wydaje się przestraszone.

Diagnostyka

W celu postawienia diagnozy lekarz weterynarii musi przeprowadzić badanie neurologiczne oraz otoskopowe kanału słuchowego zewnętrznego. U zwierząt starszych, które utraciły słuch wraz z wiekiem możliwe jest określenie potencjalnej przyczyny dysfunkcji. Badanie kliniczne pokaże czy zwierzę nie ma stanu zapalnego w uchu środkowych, kamienia woszczynowego czy polipa.  Natomiast ostateczne badania potwierdzające utratę słuchu można uzyskać metodą BAER. Badanie jest krótkie i wymaga sedacji. Podczas badania zwierzę leży na mostku, zakłada się na jego uszy słuchawki, przez które emitowane są dźwięki o zmiennym natężeniu. W tym czasie rozmieszczone na głowie elektrody igłowe rejestrują fale świadczące o aktywności słuchu.

Głuchoty wrodzonej nie da się wyleczyć, a takie zwierzę należy otoczyć szczególną opieką podczas spacerów. W przypadku nabytej głuchoty można przywrócić słuch o ile odpowiednie leczenie zostanie szybko wdrożone.