Wstecz

Obecność mleczaków w jamie ustnej u zwierząt ma podłoże genetyczne, wada ta jest rozpoznawalna głównie u psów małych ras tj: Yorkshire terier, maltańczyk, chihuahua, pinczer miniaturowy, jamnik króliczy, owczarek szetlandzki choć czasami również bywa spotykana u kotów i psów dużych ras tj: owczarek niemiecki, labrador czy wyżeł.

Zaburzenia w ich wymianie na zęby stałe, może prowadzić do szeregu problemów stomatologicznych, z których najważniejszymi są wady zgryzu oraz stany zapalne jamy ustnej. Pozostawanie dwóch kompletów zębów jest wskazaniem do ekstrakcji zębów mlecznych, które staramy się przeprowadzić stosunkowo szybko.

Większość przypadków, przetrwałych zębów mlecznych jest rozpoznawalne w czasie pierwszych wizyt. I choć są one cechą charakterystyczna dla zwierząt młodych, należy pamiętać że mogą również występować u osobników starczych. Dlatego warto oceniać jamę ustną każdego nowego pacjenta w naszej lecznicy.

W przypadku maluchów wymiana zębów mlecznych rozpoczyna się już od 4 miesiąca życia  i kończy w wieku ok 6 miesiąca u kota i  5-7 miesiącu życia u psa. Pozostanie zębów w dziąsłach dłużej niż 7-8 miesiąc życia jest wskazaniem do ich ekstrakcji, którą przeprowadza się stosunkowo szybko, bardzo rzadko mamy bowiem rozległy stan zapalny jamy ustnej. Natomiast obecność mleczaków u psów dorosłych wiąże się z ich pozostawienie w okresie młodzieńczego wieku i często jest równolegle związane z nadmiernie nabudowaną płytką nazębną, pod którą rozwija się duży bakteryjny stan zapalny. Tacy pacjenci mogą być poddani zabiegom ekstrakcji ale po uprzednim przygotowaniu i ocenie stanu klinicznego. Bardzo często wiąże się to z przeprowadzeniem badań dodatkowych i wstawieniu pupila na antybiotyk w celu ograniczenia zapalenia.

Sam proces wymiany zębów ma miejsce ponieważ wyrastający ze szczęki i żuchwy ząb stały uciska na niewielkie korzenie zębów mlecznych prowadząc  w ten sposób do ich resorpcji i wypadnięcia. Natomiast w przypadku gdy zawiązki zębów stałych są minimalnie przesunięte względem swoich mlecznych odpowiedników, wzrost zębów stałych nie może doprowadzić do osłabienia korzenia zęba mlecznego, stąd w jamie ustnej widoczne są wówczas dwa komplety uzębienia. Obecność podwójnych zębów może dotyczyć tylko jednego zęba szczęki czy żuchwy lub kilku ale bez względu na ich ilość, postępowanie jest zawsze takie samo i będzie opierać się na ekstrakcji. Rany po zabiegach goją się dobrze, pacjenci są objęci terapią antybiotykową i lekami przeciwzapalnymi a postępowanie z pacjentem po zabiegu w domu jest różne i czasami wymaga stosowania past i żelów przyspieszających gojenie się ran.

Podsumowując ocena stanu uzębienia jest bardzo ważne. Każde przypadki przetrwałych zębów powinny być monitorowane, a jeśli kolejne kontrole stomatologiczne będą nadal wskazywać na problem w obrębie jamy ustnej, związanym z równoległym współistnieniem zębów mlecznych i stałych, konieczne jest ich usunięcie.

Najczęściej występujące komplikacje, związane z obecnością przetrwałych zębów mlecznych to:

  • wady zgryzu
  • nadmierne odkładanie się płytki nazębnej
  • rozwijanie się bakteryjnego stanu dziąseł
  • powikłania w postaci wtórnych chorób narządów wewnętrznych ( nerek, serca, przewodu pokarmowego, układu oddechowego)

 

lek. wet. A. Wolska