Wstecz

Pisaliśmy już o tym, że niektóre zwierzaki domowe źle znoszą zimę i ubranie ich w strój ciepłochłonny nie jest bynajmniej kaprysem – czasem to konieczność, by pies lub kot się nie przeziębił. A co jeśli chodzi o zabawne karnawałowe stroje, które mają służyć tylko ozdobie i uciesze ludzi?

Psy i koty przebiera się na różne okazje, ale w Halloween, święta i w czasie karnawału to zachowanie zdecydowanie się intensyfikuje. Po co właściwie opiekunowie przebierają swoje czworonogi? Przede wszystkim do zdjęć – są one zwykle bardzo zabawne, można pochwalić się nimi w sieci i wysłać je rodzinie i przyjaciołom. Czasem zwierzaki zostają w zabawnych ubrankach na całą wieczerzę wigilijną, czy imprezę ze znajomymi.

O ile ubranka, które mają grzać są bardzo ważne dla psów małych ras, zwierzaków trakcie leczenia, starszych, czy wywodzących się z gorącego klimatu, o tyle stroje, które mają tylko zdobić, nie są konieczne, a wręcz mogą szkodzić.

Przede wszystkim wrażliwy pies lub kot może się przestraszyć nieznanego sobie stroju. Gdy będzie miał założone jego elementy na łepek, wokół szyj, czy łapek, z pewnością nie będzie czuł się pewnie jak zazwyczaj.

Kolejnym argumentem przeciw jest to, że ubranka te, chociaż zabawne, nie zawsze są bezpieczne. Mogą grozić zadławieniem, zerwaniem pazurka czy uduszeniem się pupila, gdy nie będzie on pod naszą opieką. Czasem wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do nieszczęścia.

Zwykle ciuszki dla psów i kotów mają na celu rozbawienie ludzi. Zwierzak nie ma wyboru, musi nosić to, co mu założymy, a może wcale tego nie chce? Często potrzebuje po prostu spokoju i pogłaskania, a nie tego, by stać się centrum głośnej imprezy.

Jeśli bardzo chcecie, by Wasz piesek lub kotek pasował swoim wyglądam do danej sytuacji, możecie kupić mu grzejące ubranko, które akurat pasuje do święta, np. zielono-czerwony strój na Boże Narodzenie. Do zdjęcia wystarczy założyć pupilowi na chwilkę czapeczkę i szybko ją zdjąć. Pamiętajcie też o filtrach, które nakładają na fotografię świąteczne akcenty – wtedy przebieranie jest już całkowicie zbędne. Zamiast wykosztowywać się na stroje, które nie ucieszą zwierzaka, lepiej kupić mu witaminy i suplementy, np. Yarrowia Canifelox. Tu korzyści zdrowotne będą oczywiste!