Wstecz

Jeszcze w latach 90., a zatem nie tak dawno, posiadanie psa nie wiązało się dla właściciela z żadnymi regulowanymi obowiązkami. Wielu z nas pamięta zapewne obrazek, gdy rano drzwi do klatki schodowej w bloku otwierał sąsiad, który wypuszczał na cały dzień swojego Burka na dwór, a potem szedł do pracy. Wszyscy wiedzieli, czyj jest Burek. Bronili go, dokarmiali, bo był swój.

Dziś te czasy, choć nierzadko wspominane z sentymentem, odeszły na stałe do lamusa. Posiadanie psa wiąże się z wieloma obowiązkami, których nieprzestrzeganie grozi karami, co reguluje Kodeks Wykroczeń.

Smycz i kaganiec

Czyli podstawa zachowania środków ostrożności. Na smyczy musi być wyprowadzany każdy pies. Kaganiec jest obowiązkowy dla tak zwanych ras agresywnych, jak pitbulle, czy amstafy. Mówi o tym art. 77 Kodeksu Wykroczeń. Wprowadzone w listopadzie 2018 roku zmiany w przepisach (art. 77) mówią, iż obecnie kara za niezachowanie środków ostrożności przy trzymaniu psa wynosi do 1000 zł. Jeśli jest to rasa agresywna, jest to nawet 5000 zł. Zaostrzenie przepisów ma zapobiec takim dramatom, jak pogryzienia, najczęściej – według statystyk – dotykające dzieci.

Każde dziecko wie…

…że sprząta się po psie. Specjalne kosze i torebki na odchody ułatwić mają dbanie o estetykę otoczenia. I chronią niedbałych właścicieli przed mandatem, sięgającym nawet 500 zł. Brak dobrych manier u posiadacza czworonoga powinien zawsze spotykać się z ostracyzmem przechodniów. Gdy zauważymy taką sytuację, możemy wykonać telefon do Straży Miejskiej,

Na ciastko z Burkiem

Bycie właścicielem psa to nie tylko obowiązki, to także prawa. Jak na przykład to, aby wypić w jego towarzystwie kawę w kawiarni, czy zjeść obiad w modnej knajpce. Jeśli jest to miejsce przyjazne zwierzętom (a coraz częściej są to właśnie takie miejsca), to mamy do tego prawo. W dni upalne, co zapoczątkował dwa lata temu w Słupsku Robert Biedroń, mamy prawo wejść z naszym pupilem do urzędu, aby nie zostawiać go w nagrzanym samochodzie. I nikt nie może nas stamtąd wygonić.

Prawo do wody

W sezonie letnim w miastach pojawiają się miski lub specjalne krany z wodą, z których nasze zwierzę może skorzystać. Zwykle są one oznaczone i dobrze widoczne. Można znaleźć je też za pomocą internetowych map danej okolicy.

Dbaj o mnie, jak o człowieka!

I jeszcze jedno. Choć jesteśmy mocno wyczuleni na przemoc wobec zwierząt, w Sieci nagłaśniamy każdą sprawę znęcania się nad zwierzakiem, pobicia, czy porzucenia są wciąż plagą w Polsce. Obowiązkiem właściciela jest troska o swojego przyjaciela. Obowiązuje go całkowity zakaz przemocy – grozi za nią grzywna lub kara nawet do 10 lat więzienia. Pies to istota czująca, kochająca. Jest mniejsza od nas, nie mówi w naszym języku, ale prawo do jej bezpiecznego życia w myśl ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt jest podstawą.