Wstecz

Swędząca skóra, infekcje uszu, biegunki, rany na uszach, łapach, brzuchu – brzmi znajomo?

To tylko niektóre objawy problemów alergicznych. Alergie są nieprzyjemne dla psów, ale również dla właścicieli.  Stałe wizyty u weterynarza oraz koszty związane z leczeniem pupila nie pogadają. Dlatego czy jest jakiś sposób, aby nie leczyć tylko objawów i skupić się na przyczynie?

Alergia to nic innego jak reakcja ze strony układy odpornościowego, po kontakcie z czynnikiem, który ją wywołuje następuje szereg reakcji ze strony organizmu. Sprawdź czy Twój pupil może mieć problemy alergiczne:

  1. Przewlekłe infekcje uszu

Częste infekcje uszu mogą wskazywać na problemy alergii pokarmowej, więc jeżeli Twój pies ma przynajmniej 3 razy w ciągu roku taki problem, należy wziąć pod lupę sposób żywienia. Przy grzybiczym zapaleniu uszu poczujemy nieprzyjemny zapach uszu psa. Dodatkowo podczas czyszczenia zaobserwujemy gęstą brązową wydzielinę. Rozwijające się w uchu drożdżaki będą powodować swędzenie. Leczenie rzadko kiedy przynosi długotrwałe efekty, ponieważ nie rozwiązuje to całościowego problemu.

  • Kolor płytki paznokcia

Zmieniony kolor płytki paznokcia można zaobserwować u psów o białych paznokciach. Paznokieć u zdrowego psa powinien być mleczny z różową macierzą. Psy z reakcją immunologiczną mają podstawę paznokcia w zmienionej barwi, brązowej, czerwonej.

  • Brązowa sierść

Powszechne zjawisko u psów z białym włosem lub sierścią. Jest to objaw który zauważy każdy właściciel. Dlaczego sierść pupila wokół pyska, oczu jest brązowa? Może to wskazywać na infekcje drożdży na skutek reakcji alergicznej. Psa swędzi zainfekowana skóra, drapie się w nią i wówczas dochodzi do jej zaczerwienienia.

  • Łyse placki

Ciągłe drapanie się psa powoduje uszkodzenie skóry, zaczynają powstawać ogniska zapalne a skóra jest sucha i podrażniona. Sierść zaczyna być matowa, bez połysku a włos słaby. W tym wypadku ważna jest suplementacja olejami Omega 3, 6, 9 i witaminami E, A oraz zewnętrzna pielęgnacja psa – odżywkami i szamponami. Upewnij się, że dobrze spłukałeś z psa szampon, ponieważ on również może powodować dyskomfort. Wybieraj szampony naturalne, pozbawione sztucznych substancji.

Czy zmiana diety pomoże uporać się z objawami?

Jeżeli Twój pies na objawy alergii pokarmowej nie wahaj się i spróbuj zmienić dietę psa. Rozważ przejście na dietę monoproteinową o dużej zawartości mięsa w składzie i zrezygnuj ze zbóż. Zrezyguj z podawania przetworzonych smakołyków. Dla wsparcia przewodu pokarmowego podczas zmiany karmy dodawaj do posiłku Gastro Dog. ompleksowa formuła wspierająca prawidłowe trawienie u psów, zalecana jest dla dorosłych psów z zaburzeniami funkcjonowania przewodu pokarmowego. Karma uzupełniająca dla psów stworzona na bazie unikalnych drożdży Yarrowia lipolytica wzbogacona o bakterie probiotyczne, algi morskie i ostropest plamisty. Drożdże Yarrowia lipolytica w połączniu z 4 szczepami bakterii probiotycznych stanowią doskonały synbiotyk, który sprzyja namnażaniu pożytecznej mikroflory jelitowej. Dzięki temu preparat wpływa na poprawę trawienia i wchłaniania substancji odżywczych, a także zmniejsza ilość biegunek i działa profilaktycznie zapobiegając ich występowaniu.