Konsekwencje nadmiarów i niedoborów żywieniowych mogą mieć poważne konsekwencje i przyczyniać się do rozwojowych chorób ortopedycznych i/lub kostno-stawowych. Chociaż większość chorób układu kostno-stawowego ma charakter wieloczynnikowy, patofizjologia każdej z nich wydaje się być zależna od wydaje się, że na każdą chorobę ma wpływ sposób odżywiania. Nadmiar energii i/lub wapnia przyczynia się do dysplazji stawów biodrowych, dysplazji stawów łokciowych i osteochondrozy.
Nawet niewielkie niedożywienie w stosunku do pobieranej energii może mieć negatywny wpływ na rozwój zwierzęcia, co będzie zaburzać fizjologie organizmu, ale również na wielkość dorosłego psa. O niedożywieniu u psów mówi się, kiedy w organizmie występuje niedobór składników odżywczych. Zdarza się to często u psów bezdomnych, ale czasami mogą tego doświadczyć nawet psy utrzymywane w domach. Niedożywienie czasami nie jest tylko związane ze zły odżywieniem, ale również z problemami zdrowotnymi.
Czym jednak może skutkować podawaniem zbyt dużej ilości karmy? Przekarmianie szczeniąt przede wszystkim będzie skutkował zbyt szybkim wzrostem zwierzęcia. Spowoduje trwałe uszkodzenia szkieletu. W porównaniu z żywieniem normalnym lub ograniczonym, przekarmianie rosnących szczeniąt powoduje szybszy wzrost długości kości i szybszy przyrost masy ciała. Może to przyczyniać się do rozwoju różnych chorób wieloczynnikowych u psów żywionych ad libitum, w tym osteochondrozy, dysplazji stawu biodrowego oraz fragmentacji i pęknięć wyrostka rylcowatego. Dodatkowo będzie powodować zwiększanie liczby komórek tłuszczowych, prowadzić do zwiększania masy ciała i obciążać w dalszych etapach psa. Często u takich zwierząt obserwuje się biegunkę, która może się utrzymywać nawet przez tygodnie.
Dysplazja stawu biodrowego również jest efektem ubocznym przejadania się, im więcej pies waży, tym jego biodra są bardziej obciążone. Dysplazja stawu biodrowego jest stanem, w którym staw kulowy w biodrze nie pasuje do siebie prawidłowo, z powodu urazu lub wady rozwojowej. Chrząstka nie zużywa się równomiernie, co powoduje przewlekły ból i kulawiznę. Szczenięta, które przejadają się i szybko przybierają na wadze, niepotrzebnie obciążają biodra i mogą to może powodować nierównomierne zużycie stawu biodrowego.
Jeśli Twój pies waży za dużo, kuleje, ma już problemy ze stawami zabierz go do weterynarza i powierz jego żywienie specjaliście ds. żywienia psów. Zmiany w żywieniu będą przyczyniać się do lepszego funkcjonowania organizmu i do zachowania zdrowia.