Wstecz

Czy dieta może wpływać na przyzębie? Na jakie składniki odżywcze należy zwrócić uwagę, żeby zwierzę miało zdrowe zęby i dziąsła? Zęby są ważne dla każdego psa i kota, umożliwiają chwytanie oraz rozgryzanie pokarmu. Stanowią element układu trawienia służąc do odgryzania kęsów i rozdrabniania pożywienia. Dzięki czemu wpływa na proces trawienia.

Zęby są złożonymi, twardymi tworami anatomicznymi w jamie ustnej. Utrzymywane są przez przyzębia, na które składa się dziąsło, kość pęcherzykowata, więzadła przyzębia oraz cementu. Kiedy dojdzie do stanu zapalnego z powodu bakterii to nie zauważone w porę skutkują chorobami przyzębia. Zapalenia dziąseł może być leczone poprzez zmienienie nawyków oraz wprowadzenie nowych zabiegów higienicznych. Zapalenie przyzębia wpływa na stan dziąseł. Często osłabia mocowanie zęba, prowadzi do recesji dziąsła, odkrycia korzeni zębowych, w konsekwencji tworzą się kieszonki. Leczenie zależy od stopnia zaawansowania. Może się ograniczać tylko do higienicznego czyszczenia zębów, a kończyć na złożonych procedurach np. otwartej terapii przyzębia. Podawanie leków przeciwzapalnych, antyseptycznych również może być konieczne przy leczeniu. 

Objawami chorób dziąseł są zmniejszony apetyt, co prowadzi do utraty masy ciała. Często towarzyszy temu nieświeży oddech, ruchome zęby oraz krwawiące dziąsła. Zwierzę ma problem z rozgryzaniem, często można zauważyć, że pies gryzie jedną stroną, przekrzywiając główkę, aby zmniejszyć reakcje bólową. 

Aby zapobiec chorobą przyzębia należy stale kontrolować stan uzębienia. U psów które są bardziej narażone na odkładanie się płytki nazębnej poleca się profesjonalne, zabiegi czyszczenia zębów. Właściciel może uczyć swojego pupila od małego szczotkowania zębów.  Regularne zabiegi spowodują, że kamień nazębny nie będzie się w stanie zmineralizować. Akcesoria do wykonywania takiego zabiegu można nabyć w każdym sklepie zoologicznym. Badania wykazały, że choroby przyzębia znacznie częściej występują u kotów domowych. Te dziko żyjące nie mają takich problemów, dzięki diecie złożonej z małych ssaków, ptaków, gadów oraz owadów. Zatem jak karmić koty domowe? Wybór suchej karmy jest o wiele korzystniejszy niż mokrej. Stosowanie suchej karmy ma pozytywny wpływ na zachowanie zdrowych zębów oraz dziąseł. Dodatkowo dieta oparta na karmach pełnowartościowych, komercyjnych są lepsze od diet przygotowywanych w domu. Smakołyki mogą się również przyczyniać do redukcji płytki nazębnej. Należy zwrócić uwagę na teksturę oraz ścieralność produktu. Elementy zbyt twarde, plastikowe są niekorzystne dla zębów oraz dziąseł.