Wstecz

Być może pierwszy raz zauważyłeś go na ubraniu. Poczochrałeś swojego zwierzaka i nagle na mankiecie marynarki znalazły się białe plamki. Może widziałeś je podczas wyczesywania lub znalazł się na meblach. A może po prostu bawiłeś się z psem i głaszcząc go raz po raz, zauważyłeś wśród sierści białe plamki. Łupież u psa nie bierze się znikąd i zawsze stanowi pewien symptom, objaw. Nie wolno go lekceważyć.

Łupież to źle złuszczony naskórek, pojawiający się w momencie, proces łuszczenia i regenerowania się skóry nie przebiega prawidłowo. Zwykle przejawia się jako małe białe płatki w okolicy grzbietu. Z łupieżem często wiąże się zaczerwienienie i świąd spowodowany wysuszeniem skóry. Zła kondycja sierści, jej łamliwość również mogą wystąpić przy łupieżu.
Łupież może być zarówno objawem chorobowym, nerwicowym, jak i po prostu sygnałem o zaistniałej nieprawidłowości wysyłanym przez ciało psa.

Do przyczyn pojawienia się łupieżu należą:

Niedostosowana dieta – jedna z najczęstszych przyczyn pojawienia się łupieżu. Głównym powodem są braki w aminokwasach, nienasyconych kwasach tłuszczowych, witaminach i mikro- i makroelementach, spowodowane złą jakością lub zbyt małą ilością przyjmowanej karmy. Dojadanie ze stołu właścicieli również może być bardzo szkodliwe. W tej sytuacji należy zastanowić się czy niedawno zmienialiśmy karmę, powrócić do starej, która nie sprawiała problemów lub zmienić karmę na lepszą jakościowo i włączyć do niej suplementację. Idealnie nada się do tego Canifelox Skin&Coat dog. Ta formuła wspiera zdrowy wygląd skóry i sierści. Dzięki zawartości estrów kwasów tłuszczowych z witaminą E, A i D3 wspiera naturalne odżywienie, dotlenienie i nawilżenie skóry. Poprzez swoją formułę gwarantuje najwyższą przyswajalność związków zapewniając lśniącą sierść i odżywioną skórę.

Nieprawidłowa pielęgnacja – ten czynnik należy indywidualnie dostosować do każdego psa. Niektóre potrzebują kąpieli częściej, inne – rzadziej. Lekarze weterynarii w większości doradzają, by kąpać psa tylko w sytuacjach, gdy jest to potrzebne. Dobór kosmetyków jest również szczególnie ważny. Kosmetyk powinien być dobrany do typu sierści, rasy, a w okresie, gdy łupież już się pojawił – warto zainwestować w ten przeciwłupieżowy. Woda nie powinna być zbyt gorąca, a kosmetyk trzeba dokładnie spłukać – małe detale również mogą zrobić różnicę.

Choroby – nie należy zapominać, że łupież może być także objawem choroby, także tej poważnej. Dlatego zawsze warto skonsultować go z lekarzem weterynarii, zwłaszcza, gdy nie ustępuje on powyżej 3-4 tygodni. Przykłady chorób, których objawem może być łupież to m. in. zaburzenia hormonalne; nadczynność, kory nadnerczy, niedoczynność tarczycy, cukrzyca. Choroby pasożytnicze: nużyca, świerzb, łupież wędrujący (cheyletielloza). Choroby przewlekłe; jaką jest atopowe zapalenie skóry.

Stres – przewlekły stres powoduje ogromne spustoszenie w organizmie, zarówno u człowieka, jak i u zwierzęcia. Jednym z objawów u psa może być także łupież. Dlatego warto zastanowić się czy w ostatnim czasie czworonóg nie był wystawiony na czynniki stresowe. Nie zawsze po naszym pupilu widać takie rzeczy; ale zdenerwowany pies wysyła bardzo konkretne sygnały mową ciała, to ją trzeba zacząć obserwować bardzo uważnie. Jeśli takie wydarzenie, bądź bodźce miały miejsce, należy rozpocząć proces powolnego, komfortowego dla psa, asymilowania z nim lub odizolowania go od tego czynnika.

Wiek – warto też wiedzieć, że psy starsze mają naturalną tendencję do łupieżu ponieważ zmienia się metabolizm naskórka, a zatem powstają zmiany skórne. Jednak nawet wtedy nie należy go ignorować, starsze psy są także mniej odporne na choroby, dlatego wizyta u lekarza weterynarii jest tak samo obowiązkowa, jak w przypadku psów w kwiecie wieku.

Łupież to nie tylko drobna niedogodność dla właściciela. Może być cenną informacją na temat stanu zdrowia psa, której nie potrafi on przekazać w żaden inny sposób. Gdy właściciel zauważy ten objaw powinien natychmiast zacząć szukać przyczyny i obserwować swojego pupila. Mimo wszystko konsultacja z weterynarzem może okazać się nadzwyczaj pomocna w tej sytuacji.