Wstecz

Klatka kennelowa dla psa budzi liczne kontrowersje wśród opiekunów zwierząt. Z jednej strony wydaje się ona być dobrym rozwiązaniem, kiedy z psem są problemy wychowawcze, zwłaszcza gdy cierpi na lęk separacyjny. Z drugiej – klatka jest także mocno ograniczająca. Jakie są jej wady i zalety?

Wady klatki

Przede wszystkim klatka kennelowa dla psa zajmuje sporo miejsca, na pewno więcej niż zwykłe posłanie, szczególnie ta dla dużych psów. Trudne jest także jej sprzątanie, a trzeba to robić regularnie, ponieważ w jej wnętrzu pies między innymi je swoje przysmaki. Drzwiczki są małe, krata łatwo się brudzi. Jeżeli zwierzę ma problem z potrzebami fizjologicznymi, sprzątanie jest jeszcze trudniejsze.

Poza tymi problemami natury technicznej nasuwają się także inne argumenty przeciw. Zwierzak jest przez klatkę mocno ograniczony. Przebywając w niej przez kilka godzin dziennie, nie zaspokaja swojej potrzeby ruchu. Nie socjalizuje się także odpowiednio z domownikami, nie uczestniczy w codziennych czynnościach. Po wypuszczeniu psa z klatki należy więc poświęcić mu dużo czasu. Klatka kennelowa może także spowodować, że pies nauczy się głośno szczekać albo wyć. Dlatego ważne jest, aby nie doprowadzić do rozwinięcia się tego zwyczaju.

Zalety

Klatka kennelowa to dla zwierzęcia bezpieczne schronienie, azyl, w którym czuje się pewnie. Swoją budową przypomina norę, a więc sprzyja wypoczynkowi zwierzęcia. O ile trening będzie odpowiednio przeprowadzony, klatka zacznie mu kojarzyć się z czymś bardzo przyjemnym. Dodatkowo klatka jest dobrym miejscem do przeprowadzenia treningu czystości ze szczeniakiem. Psy w swojej naturze zapisane mają, że nie zanieczyszczają miejsca, w którym śpią i jedzą. To urządzenie jest również najlepszym lekarstwem na lęk separacyjny. Dzięki niej przyzwyczaja się on do bycia samemu.

Klatka przyda się osobom, które często jeżdżą samochodem – o ile bagażnik jest na tyle duży, że klatka się w nim zmieści. W razie wypadku zwiększa się bezpieczeństwo psa. To także szansa na odseparowanie od siebie psów, jeżeli któryś przejawia agresję. Zwierzęta z problemami behawioralnymi powinny więc móc korzystać z klatki dla bezpieczeństwa ich i otoczenia.