Wstecz

Kiedy pies się nieustannie drapie, jego skóra jest szorstka a sierść matowa to oznaka problemów skórnych. Są one bardzo często przyczyną wizyt u weterynarza. Nadużywanie antybiotyków, sterydów oraz innych preparatów np. na sierść powoduje obciążenie organów eliminujących odpady tych substancji i w konsekwencji cierpią na tym wątroba oraz skóra.

Wątroba jest organem pełniącym bardzo ważną funkcję w organizmie zwierzęcia. Głównie składa się z komórek zwanych hepatocytami, które są odpowiedzialne między innymi produkcję żółci niezbędnej do trawienia tłuszczy w przewodzie pokarmowym, regulację gospodarki energetycznej, ale również oczyszczają organizm z toksyn.

Dlaczego zdrowie skóry zależy od wątroby?

O funkcjach skóry wie chyba każdy, wiemy również, że jeśli organizm niepoprawnie funkcjonuje lub jest źle odżywiany to kondycja skóry będzie się pogarszać. Dzięki temu jeśli kondycja wątroby zostanie poprawiona to szybko zobaczymy rezultaty w stanie skóry. Pomaga w tym układ limfatyczny, który jest rozprowadzony po całym organizmie. Działa przy układzie krwionośnym. Układ limfatyczny odpowiada za rozprowadzanie składników odżywczych po całym organizmie oraz zabiera z organizmu szkodliwe odpady. Gdy układ limfatyczny nie pracuje poprawnie, kolekcjonowanie odpadów nie przebiega w sposób prawidłowy to wątroba zaczyna być przepełniona, a odpady zaczynają być wypychane przez skórę. Może to być przyczyną różnych problemów skórnych, takich jak hot spoty, albo tłuszczaki.

Poprzez interwencję żywieniową można poprawiać funkcjonowanie wątroby oraz poprawić kondycję skóry. Korzeń łopianu pomaga regulować poziom tłuszczów oraz olejów, dodatkowo wspiera detoksykację wątroby, wpływa na kondycję skóry, eliminuje jej łuszczenie oraz swędzenie. Liść brzoskwini wspiera krążenie, pozytywnie wpływa na trawienie ora wzmacnia funkcję wątroby. Nagietek, kwiat o wszechstronnym działaniu jego działanie wspiera skórę, układ limfatyczny, pokarmowy oraz wątrobę. Dodatkowo chroni przed swędzeniem oraz działa przeciwgrzybicznie.

Jeśli nie wiesz jaka może być przyczyna pogorszenia stanu skóry, to rozważ również czy przyczyna nie leży po stronie wątroby. Pamiętaj, że najlepszym wyjściem jest znalezienie przyczyny, a nie leczenie jej przyczyn.