Wstecz

Rynek oferuje obecnie szeroki wybór akcesoriów „stołowych”, z których nasze zwierzę będzie codziennie spożywało swoje posiłki. Rozmaite kolory, kształty, tworzywa, z jakich miski są wykonane, potrafią przyprawić o ból głowy niejednego niezdecydowanego klienta. Jaki „talerz” będzie najlepszy dla naszego zwierzaka? Zasada jest jedna: nie chodzi o modny wygląd naczynia, a o to, by dobrze spełniało swoją rolę.

Funkcjonalność

To podstawowa zasada doboru. Warto wziąć pod uwagę, czy gadżet nie będzie się ślizgać, przewracać, czy zwierzę bez problemu zje dokładnie taką ilość pokarmu, jakiej potrzebuje. Są zwierzaki, które jedzą w pozycji przykucu, są takie, które jedzą na stojąco, a nawet takie, które – jak kreskówkowy Garfield – najchętniej jedzą… leżąc. Naczynie ma sprawdzać się praktycznie i często przez naszą kuchnię przewinie się ich dużo, zanim znajdziemy takie, które będzie idealnie dopasowane do potrzeb naszego pupila.

Miska funkcjonalna da komfort naszemu zwierzakowi, a nam pozwoli utrzymać czystość w naszej kuchni. Dlatego ważne jest, by jej wielkość i kształt dobrać do możliwości fizycznych czworonoga. Te o zbyt dużych rantach nie sprawdzą się w przypadku mniejszych zwierząt, zaś skorzystają na nich spaniele i pudle, słynące z długich uszu się. Podczas posiłku duży rant zapobiegnie moczeniu tychże w pokarmie. Z kolei stworzenia o dużych gabarytach niekomfortowo będą czuły się, jedząc ze zbyt małych rozmiarów talerza, w którym trudno im sięgnąć dna.

Komfort dla pupila

Rynek produktów to także specjalne michy, przeznaczone dla bardzo dużych psów lub seniorów, które – ze względu na zwyrodnienia kości – mają trudności ze schylaniem się. Znajdują się na specjalnych podnośnikach o łatwej regulacji, co pozwala zjeść posiłek bez narażania się na ból kręgosłupa.

Łatwość utrzymania w czystości

Higiena to kolejna zasada, jakiej powinniśmy się trzymać przy zakupie. Warto wybrać taką, która będzie łatwa w czyszczeniu i która po jakimś czasie nie nabędzie nieestetycznie wyglądających odbarwień. Najlepszym rozwiązaniem są metalowe, gdyż nie ulegają zarysowaniom, co zapobiega gromadzeniu się w szczelinach bakterii z resztek pokarmu. Za bardzo higieniczne uchodzą także naczynia ceramiczne, które ponadto są cięższe, niż z metalu, zatem mniej narażone na wywrócenie. Warto wybrać taki serwis, który od spodu zabezpieczony jest specjalną gumą antypoślizgową.

Na higienę żywienia zwierząt wpływ ma także karma, jaką wybraliśmy oraz preparaty wspierające prawidłowe trawienie. Decydując się na Yarrowia Canifelox Digest Cat i Dog dbamy o zdrowy układ pokarmowy psa i kota. Miska i suplementacja powinny być więc dobrane przez nas z taką samą pieczołowitością.