Wstecz

Przy wyborze legowiska dla psa nie powinno się kierować jedynie modą i własnym gustem. By posłanie naszego pupila było dla niego wygodne i spełniało swoją funkcję, trzeba wziąć pod lupę kilka kwestii. Jakich? Już podpowiadamy.

Do domu czy na dwór?

To ważne, by przemyśleć, czy Twój psiak będzie sypiał na dworze, np. na tarasie, czy raczej w domu? Od tego zależy, czy spodni materiał, z którego wykonane jest „łóżko” ma być wodoodporny, czy może warto wzmocnić go deskami, czy wystarczy rzucić do niego ulubiony dodatkowy kocyk. Pamiętaj, by przy dużych mrozach zawołać do domu także tego psa, który zwykle śpi na zewnątrz.

Rasa

To, jakiej rasy pies będzie spał w legowisku jest ważne z kilku różnych powodów. Chodzi przede wszystkim o wielkość czworonoga. York będzie miał całkiem inne wymagania niż np. owczarek niemiecki. Psa trzeba dokładnie zmierzyć i dołożyć do tych wymiarów około 20 cm. Wszystko po to, by dać zwierzakowi zapas i komfort – pamiętaj, że ma to być miejsce do snu i dziennego relaksu, więc psiak będzie tam spędzał naprawdę dużo czasu

Temperament

Rasa może mieć także wpływ na psie zachowania w stosunku do posłania. I tak na przykład dog niemiecki jest w stanie zniszczyć w ciągu swojego życia kilka leżanek (póki nie wymyślisz na niego metody), zaś kilkunastoletni shih tzu może nie mieć na swoim koncie ani jednej rozerwanej poduszki. Znając charakter swojego pupila, dobierz legowisko odpowiednio solidne, by nie tracić pieniędzy i nerwów na kilkukrotne zakupy.

Czystość

To bardzo ważne, by legowisko było łatwe do utrzymania w czystości. Psy mają swój własny, specyficzny zapach, który przy dłuższym leżeniu może przechodzić na tkaniny. Także sierść przyczepia się do tkaniny legowiska, bywa też, że zwierzaki mają przykre przygody żołądkowe. Warto wówczas mieć możliwość łatwego uprania obicia lub nawet całego materacyka w przypadku małej rasy.

Wielu psiarzy ceni sobie materiał tapicerski zwany kodurą, który czyści się dosłownie w chwilę i jest wodoodporny. Możliwość łatwego zachowania legowiska w dobrym stanie jest ważniejsza niż jego kolor, czy ozdoby.

Co do środka?

Najlepszym wypełnieniem psiego łóżka są kulki silikonowe. Wszystko dlatego, że zapewniają one zwierzakowi wygodę a jednocześnie nie odkształcają się – posłanie łatwo można przywrócić do pierwotnego kształtu. Oprócz tego warto zadbać, by pies miał w swoim posłaniu lub jego najbliższej okolicy ukochaną zabawkę czy kocyk z dzieciństwa.

A co, jeśli pies nie zechce spać na nowym legowisku?

Jeśli zwierzak uzna, że lepiej mu na starym spranym kocu, chodniczku przed kominkiem lub poduszce, którą planowałeś wyrzucić, no cóż… nie zmusisz go, by spał w miejscu do tego przeznaczonym. Dlatego lepiej kupić posłanie wygodne, solidne i tańsze, niż bardzo wymyślne i drogie – wówczas rozczarowanie tym, że i psy lubią chodzić własnymi drogami, będzie mniejsze.