Wstecz

Jeśli Twój pupil zmienił swojego zachowanie, często oddaje mocz, lub się stara go oddać, takie zachowanie może świadczyć o infekcjach dróg moczowych. Choroby układu moczowego są stosunkowo powszechne u samców jak i samic kotów. Niestety są bardzo bolesne dla zwierząt i trudne do zdiagnozowania. Potencjalnie nieleczone mogą prowadzić do innych problemów zdrowotnych.

Wiedziałeś, że koty płci męskiej mogą przechodzić przez inne typy chorób układu moczowego? U tych kotów cewka moczowa ulega zapaleniu, a w odpowiedzi pęcznieje, powodując bolesne skurcze cewki moczowej i uporczywą potrzebę oddawania moczu. FLUDT  (choroba dolnych dróg moczowych kotów) jest terminem medycznym używanym przez weterynarzy do opisania tej choroby u kotów płci męskiej.

Choroba dolnych dróg moczowych kotów (FLUTD) opisuje szereg schorzeń, które dotyczą pęcherza i cewki moczowej kotów. Głównymi objawami choroby dolnych dróg moczowych jest wykazywanie objawów w postaci trudności i bólu przy oddawaniu moczu, zwiększonej częstotliwości oddawania moczu oraz obecności krwi w moczu. Koty z FLUTD mają również tendencję do nadmiernego wylizywania się i mogą oddawać mocz poza kuwetą, często na chłodnych, gładkich powierzchniach, takich jak kafelki czy wanna.

FLUTD może wystąpić w każdym wieku, ale zazwyczaj obserwuje się ją u kotów w średnim wieku, z nadwagą, które mają mało ruchu, korzystają z krytej kuwety, mają niewielki lub żaden dostęp do środowiska zewnętrznego i odżywiają się suchą karmą. Czynniki takie jak stres emocjonalny lub środowiskowy, gospodarstwa domowe z wieloma kotami oraz nagłe zmiany w codziennej rutynie mogą również zwiększyć ryzyko wystąpienia FLUTD u kota.

Kotom z FLUTD często przepisuje się leki relaksujące cewkę moczową i leki przeciwbólowe. Czasami mogą być przepisywane leki przeciwlękowe, aby pomóc wyciszyć się zwierzęciu i osiągnąć stan spokoju. Rokowanie przeżycia jest bardzo dobre, jednak nasilenie hiperkaliemii i obecność niedokrwistości są niestety negatywnymi wskaźnikami prognostycznymi. 

W walce z nerwowością kota może być pomocny Canifelox Calm. Kompleksowa formuła łagodząca objawy stresu i niepokoju. Zalecana dla psów wszystkich ras w sytuacjach stresowych, jak również w zaburzeniach zachowania jako wspomaganie terapii behawioralnej.

Karma uzupełniająca dla psów stworzona została na bazie unikalnych drożdży Yarrowia lipolytica z dodatkiem kozłka lekarskiego i tryptofanu.

Drożdże Yarrowia lipolytica posiadają wyjątkowe właściwości prebiotyczne, są doskonałą pożywką dla bakterii psychobiotycznych, które poprzez swoje działanie na oś jelitowo-mózgową, chronią organizm przed zaburzeniami związanymi ze stresem i niepokojem.

Kozłek lekarski (Valeriana officinalis) posiada właściwości wyciszające, osłabia stan niepokoju oraz ułatwia zasypianie.

Tryptofan aminokwas ten bierze udział w wytwarzaniu serotoniny tzw. hormonu szczęścia, dzięki temu wpływa na poprawę samopoczucia oraz łagodzi objawy stresu.

Preparat daje naturalny efekt uspokojenia, równocześnie nie powodując ospałości i senności. Wykazuje również działanie wspomagające przy agresji oraz wszelkich zaburzeniach behawioralnych. Produkt zalecany jest w sytuacjach stresowych, takich jak: wystawy, podróże, wizyta u weterynarza, hospitalizacja, lęk separacyjny, fobie dźwiękowe.