Wstecz

Niestety na pytanie, czy warto kupić komuś zwierzaka pod choinkę odpowiedź jest niejednoznaczna: to zależy! Dziś podpowiadamy od czego.

Zakupy impulsywne

Bywa, że decydujemy się na zakupy pod wpływem impulsu. Podoba nam się coś, co niedawno nabyli nasi bliscy, dajemy się przekonać reklamie lub po prostu chcemy się nagrodzić, czy poprawić sobie humor. Pół biedy, jeśli nabywamy w ten sposób tylko przedmioty. Może przez to„schudnie” nasz portfel, ale w końcu po to ciężko pracujemy, by móc sobie na to pozwolić.

Całkiem inaczej ma się sprawa w przypadku zakupu zwierząt. Twoje dziecko bardzo się spisało i chcesz mu dać uroczego szczeniaczka na Święta? Jesteś tak zakochany w swojej dziewczynie, że wprost musisz dać jej tego pięknego rasowego kota? Wydaje Ci się, że rodzicom doskwiera samotność i trzeba ich rozweselić „prezentem” w postaci szczeniaczka? Stop! To nie doprowadzi do niczego dobrego.

Zakupy przemyślane

By w ogóle myśleć o tym, czy kupienie komuś psa lub kota jest dobrym pomysłem, musisz zaobserwować, że ta osoba faktycznie chciałaby mieć zwierzaka, dużo o tym wspomina i cieszy się na samą myśl o nowym mieszkańcu domu. Absolutnie nie może to być Twoje marzenie, do którego próbujesz kogoś przekonać.

Gdy już masz pewność, że nie uszczęśliwiasz kogoś, postaw na szczerość. Nie ma tu miejsca na niespodzianki. W przypadku dziecka rozmowę zacznij znacznie wcześniej. Przedyskutujcie jaki będzie podział obowiązków w opiece nad pupilem. Możecie sprawdzić, jak najmłodsze pokolenie dba o roślinki w domu – jeśli będzie to robić regularnie i sumiennie jest spora szansa, że także pies lub kot mu się nie znudzą. Niezależnie od tego musisz liczyć się z tym, że główna odpowiedzialność za zwierzaka będzie spoczywała na Twoich barkach, a żywego prezentu nie da się po prostu oddać, czy wymienić. Jeśli zapadła pozytywna decyzja pamiętaj, by zwłaszcza młodszym dzieciom przetłumaczyć, że choć zwierzę jest przywiezione do domu przy okazji Bożego Narodzenia, nie jest to zwykły prezent. Czuje tak samo jak my, wymaga troski i opieki.

Jeśli kupujesz zwierzaka dla osoby dorosłej, musicie razem przeanalizować wszystkie za i przeciw. Czy wybrana przez Was rasa nie jest w grupie ryzyka jakichś chorób? Czy psa nie trzeba regularnie strzyc? Jaki jest miesięczny koszt wyżywienia? To Ty poniesiesz spory koszt w postaci zakupu rasowego psa lub kota, ale zwykle to obdarowana osoba będzie utrzymywała zwierzaczka przez kolejne lata. Pytań jest wiele i trzeba do tego usiąść na spokojnie.

W przypadku „świątecznego” psa lub kota warto zastanowić się nad wspólnym wybraniem na prezent zwierzaka ze schroniska. Może będzie to taki dodatkowy gość przy Waszym stole? Wówczas jako prezent możesz kupić pełną wyprawkę, zapas dobrej karmy na kilka miesięcy oraz suplementy Yarrowia Canifelox.