Wstecz

Boże Narodzenie i Sylwester to magiczny czas radosnego oczekiwania, intensywnych przygotowań, spotkań w dużym gronie, hucznych zabaw, tysiąca spraw do zrobienia. Uwielbiamy, jak w naszych domach zapada rodzinna atmosfera gościnności i ciepła, poznajemy nowych członków rodzin, zabawa sylwestrowa w rytmie największych przebojów hucznie wprowadza nas w powitanie nowego roku, jednak dla zwierząt to prawdziwe utrapienie i  powód do stresu. Jak pomóc zwierzęciu przetrwać ten trudny czas?

Psi słuch jest przynajmniej 10 razy czulszy niż człowieka, co sprawia, że jest bardziej delikatny i wrażliwszy. Mimo, że słyszalność w zakresie niskich częstotliwości mamy zbliżoną i wynosi 20-250 Hz, to psy mają o wiele wyższą w zakresie wysokich częstotliwości (50 000Hz), czyli 30 000 Hz więcej od ludzi. Dodatkowo ostrość słuchu psa jest większa niż ludzkiego, co oznacza, że człowiek usłyszy hałas z odległości 5 m, a pies już z 50m. Ponadto nasze pupile opanowały umiejętność selektywnego słyszenia. Ignorują odgłosy uliczne, ale błyskawicznie zareagują na głos szeleszczącej torebeczki ze smakołykami czy dźwięk otwierania lodówki. Ucho psa reaguje na drobne dźwięki, kiedyś było dla nich konieczne, aby polować i przetrwać, obecnie jest powodem nadwrażliwości na dźwięki, którą można zauważyć właśnie w okresie świąteczno-noworocznym.

Jeśli Twój pies będzie pierwszy raz spędzał Święta Bożego Narodzenia to postaraj się przygotować go na te dni. Dekorowanie domu rozłóż w czasie, nagła zmiana wystroju wnętrza może spowodować, że pies będzie miał trudność z odnalezieniem się. Choinkę umieść w stabilnym stojaku z odpowiednim obciążeniem. Zastanów się nad zrezygnowaniem z ozdobienia drzewka cukierkami lub czekoladkami. Postaraj się zawieszać ozdoby poza zasięgiem pyska pupila. Zbicie lub ugryzienie bombki może za sobą nieść poważne konsekwencje. Zadbaj, aby sznur od oświetlenia choinkowego był odpowiednio zabezpieczony. Przegryzienie go przez psa może przysporzyć ogromnego stresu. Przyzwyczaj swojego pupila do przyjmowania gości w swoim domu, powoli stwarzaj warunki podobne do tych, które panują w trakcie Świąt. Nigdy nie chowaj lub nie zmieniaj miejsca wypoczynku psa. Posłanie czy klatka kennelowa są miejscem bezpiecznym dla naszego pupila. Staraj się również zachować rutynę karmienia oraz spacerów. Jeśli nadchodzący sylwester również jest pierwszy w życiu Twojego pupila postaraj się spędzić go razem z nim. Poradzenie sobie ze stresem zwierzęcia może być łatwiejsze, jeśli jest z nami  szczeniaka i został odpowiednio zsocjalizowany. Podczas sylwestra psy często szukają schronienia w łazience, pod łóżkiem, za kanapą. Nie próbuj go na siłę wyciągać z miejsc, które sobie wybrał. Zostaw go w spokoju i pozwól mu się uporać z tą sytuacją. Nakłanianie do zmiany miejsca lub przeszkadzanie mogą skutkować agresywną reakcją. Natomiast, kiedy Twój pies szuka bliskości z Tobą, pozwól mu na to. Jest to przykład budowania relacji z psem. Nie można w takiej sytuacji pozostawić psa samego sobie. Nie staraj się go pocieszać nienaturalnym, piszczącym głosem oraz nadmiernie głaskać. W wieczór sylwestrowy zamknij okna oraz zasłoń okna, włącz telewizor lub spokojną muzykę, aby przynajmniej trochę zagłuszyć huki. Pod żadnym pozorem nie zostawiaj psa bez opieki. Zaplanuj długi spacer do południa, potem wychodź tylko na krótkie. Nie wyprowadzaj pupila w czas kiedy wystrzały fajerwerków są częste. W tym specyficznym czasie postaraj się spuszczać psa ze smyczy, wyprowadzaj go na szelkach, nawet jeżeli na co dzień chodzi w obroży. Dopilnuj, aby został zachipowany, zarejestrowany w bazie wraz z aktualnymi danymi kontaktowymi. Dodatkowo można zaczepić adresatkę z numerem telefonu czy adresem zamieszkania. Absolutnie nie zostawiaj pupila na noc bez opieki. Może dostać torsji na podłożu stresowym, nawet zawału serca.

Większość psów nie przepada za wysokimi dźwiękami. Można jednak pracować, aby pies nie kojarzył ich z czymś negatywnym. Proces odwrażliwiania należy zacząć jak najszybciej.  Polega on na odtwarzaniu dźwięku fajerwerków, strzałów lub grzmotów piorunów, systematycznie zwiększając głośność. Podczas tych krótkich sesji, bawimy się z psem, karmimy go. W ten sposób pracujemy, aby nie zwracał on uwagi na dźwięki oraz nie kojarzył ich z czymś negatywnym. Proces odwrażliwiania należy rozpocząć dużo wcześniej, mówi się nawet o przynajmniej 6 miesiącach. Efekt końcowy zależy od psa, dużo właścicieli mówi o skuteczności tej metody, natomiast niektórzy muszą sięgać po inne sposoby. Pewne jest, że zacznie uda nam się złagodzić towarzyszący strach.

W przypadku psów, które bardzo się stresują w tym okresie warto wcześniej udać się do lekarza weterynarii. Poleci on suplement lub lek, który odpowiednio wcześnie należy podać, aby właściwie zadziałał. Żadnego leku nie można podawać bez konsultacji ze specjalistą. Substancje czynne obecne w niektórych wyrobach farmaceutycznych mogą powodować apatię oraz zwiotczenie mięśni.

Każdy właściciel zwierzęcia chce dla niego jak najlepiej. Pozwólcie mu przejść przez ten okres w sposób przyjemny. Spędźcie sylwestrowy wieczór wraz z pupilem, w końcu  to członek waszej rodziny. Wybaczajcie mu nieposłuszeństwo, nie denerwujcie się jak widzicie, że jest zestresowany kolejną godzinę i nie chce się uspokoić. Pamiętajmy również, że sylwester to nie tylko ogromny stres dla zwierząt domowych, ale prawdziwa katorga dla zwierząt dzikich. Wpadają w panikę, tracą orientację, stają się nieprzewidywalne. Jeśli widzimy, że jakieś zwierzę jest przy drodze bez opieki, zareagujmy. Często w tym okresie zwierzęta uciekają na oślep. Sprawmy, że okres świąteczno-sylwestrowy będzie przyjemny dla każdego z nas.