Wstecz

Psiarze zwykle znają te historię: podnosimy kieliszki, wykrzykujemy, odliczając kolejne sekundy do zakończenia roku, a już po chwili wszędzie wokoło strzelają fajerwerki. W tym czasie nasz ukochany pupil nie może znaleźć sobie miejsca i wcale nie jest szczególnie szczęśliwy z nadejścia nowego roku. Chowa się pod stołem, próbuje wejść do łazienki, jako pomieszczenia najbardziej wygłuszonego, błaga o naszą uwagę, skomle, drży jest niespokojny, a czasem nawet załatwia się w domu. Co zatem zrobić, by sylwester z psem był równie przyjemnym wydarzeniem dla ciebie i twojego czworonoga?

Psy boją się fajerwerków głównie ze względu na słuch. Natężenie dźwięku mierzy się w decybelach (dB). Dla przykładu: szept 15-20 dB, rozmowa 30 dB. Dźwięki powyżej 100 dB są już dla człowieka nieprzyjemne, a obszar 130-140 dB to już faza bólu. Szacuje się, że psy słyszą dźwięki precyzyjniej i z lepszej odległości, około 4-razy większej niż ludzie. Mogą one reagować nawet na bardzo odległe odgłosy petard, których my nie słyszymy. Warto też zwrócić uwagę, że psy mają czulszy słuch. Słyszą one w częstotliwości od 15 Hz do nawet 50 kHz. W porównaniu; u człowieka zakres ten wynosi od 16 Hz do 20 kHz. Podsumowując, twój pies nie tylko słyszy lepiej, dochodzą do niego dźwięki bardziej oddalone, ale także jest w stanie usłyszeć dźwięki dla ciebie kompletnie niesłyszalne. Nie dziwne zatem, że wybuch petardy, czy sztucznych ogni jest dla niego wydarzeniem mocno stresującym.

Istnieje jednak lista rzeczy, którą możesz zrobić, by osłonić nieco swojego psa przed tym lękiem.

Jeśli spędzasz sylwestra z psem w mieście, przede wszystkim podczas wychodzenia na spacery trzymaj go na smyczy. Wiele osób testuje fajerwerki dużo wcześniej, a przestraszony pies może rzucić się do ucieczki. Warto zatem dbać o to, by być zabezpieczonym i utrzymać psa w sytuacji konfrontacji z lękiem. Jeśli możesz zostań z psem w domu, zwłaszcza w momencie gdy powszechne odpalanie sztucznych ogni już się zaczęło twój pupil potrzebuje bliskości zaufanego osobnika, który będzie mu dawał poczucie bezpieczeństwa. Zamknij okna, drzwi, zasuń zasłony i żaluzje – niektórym psom sam fakt niewidzenia rozbłysków świateł pomaga w przetrwaniu kanonady. Odwróć uwagę psa czy to za pomocą zabawy, czy specjalnie na tę okazję dobranych smaczków. Zajęty pies nie będzie się skupił na trwożących go doświadczeniach i spokojniej przeżyje noc sylwestrową. Wspomóż go w tym dniu suplementacja uspokajającą. Bezpieczne suplementy zapewnią psu lepsze przygotowanie do nadchodzących wydarzeń. Spokojniejszy pies nie da się zjeść stresowi, a być może nawet prześpi stresujące dźwięki. Doskonałym wyborem będzie Canifelox Calm cat&dog. W jego skład wchodzą drożdże Yarrowia lipolytica, kozłek lekarski i tryptofan, co zapewnia efekt uspokojenia, równocześnie nie powodując ospałości, senności, czy trudności w kontakcie z rzeczywistością. Ty sam natomiast musisz być spokojny i opanowany, psy czują zmiany twoich emocji. Jeśli właściciel będzie się denerwował, strach psa będzie tym większy – czworonóg zrozumie, że istnieje zagrożenie i nie będzie wiedział jakie. Dotyczy to także psów zwykle niebojących się wystrzałów, np. psów myśliwskich. Podejście człowieka do danego wydarzenia również wpływa na stosunek psa do niego. Głaskanie jest kategorycznie zabronione. Próby uspokojenia psa poprzez głaskanie, przytulanie, czułe słówka potęgują tylko jego niepokój, gdyż zrozumie on, że chwalimy dotychczasowe zachowanie. Podczas nocy sylwestrowej należy poświęcać psu wzmożoną uwagę, ale zachowując się zupełnie normalnie i wręcz nieco ignorując jego napady strachu – to wyraźny sygnał, że są one niewłaściwe.

Jeśli natomiast planujemy spędzić sylwestra z pupilem w innym miejscu, warto wybrać przestrzeń poza miastem, przyjazną psom, a także wolną od fajerwerków. Masz wrażenie, że twój sylwester straci wtedy klimat? Być może, ale jest to zdrowsze dla twojego psa. W internecie można znaleźć całe zestawienia fantastycznych obiektów, które z otwartymi ramionami przyjmą ciebie i twojego pupila, a niektóre z nich nawet organizują specjalne imprezy sylwestrowe dla psiarzy. Dla właścicieli psów, którzy nie mogą przeżyć bez noworocznej, hucznej imprezy możemy zaproponować pozostawienie psa w domu rodziny poza miastem, np. na wsi. Ważne jest jednak to, by pies znał dobrze ludzi, u których zostaje i czuł się z nimi bezpiecznie, a także zabranie znanych przez niego przedmiotów. Twój czworonóg musi się tej nocy czuć bezpiecznie, bo nawet w miejscach, o których myślisz, że są wolne od puszczania sztucznych ogni, czasem mogą zdarzyć się niespodziewane wybuchy. Brak twojej obecności to dodatkowy stres.

Sylwester z psem to trudne zadanie dla właściciela i tak naprawdę test jego umiejętności. Psy rzadko bywają tak przestraszone i zestresowane jak w tą noc. Jeśli zauważyłeś, że twój szczeniak od maleńkości boi się głośnych dźwięków, sylwester może być szczególnie ciężkim dla niego doświadczeniem. Dlatego właściciel może próbować od małego asymilować psa z głośnymi dźwiękami, zwykle jednak powinno się to odbywać z pomocą behawiorysty. Nie każdy pies pozbędzie się także takiego lęku, gdyż zwykle następuje on jako odruchowa, gwałtowna reakcja na głośność i błyskający obraz. Dlatego w noc sylwestrową właściciel powinien szczególnie skupić się na swoim czworonożnym przyjacielu i pomóc mu poradzić sobie ze strachem w tę jedną noc, by dobrze zacząć Nowy Rok.