Wstecz

Okres Wielkanocy to szczególny czas, w którym ludziom miękną serca na widok psich oczu wlepionych we właściciela przy stole. Często zapomina się o restrykcjach, o tym co pies może jeść, a czego nie. Niestety często tłumaczenie „dałem mu tylko trochę, nic mu nie będzie” jest niewłaściwe, ponieważ nawet mała ilość zakazanego pokarmu może spowodować duże problemy. Poznajmy jakie produkty są zakazane dla psa:

– Migdały często zdobią mazurki, ciasta, ale również można je spotkać w daniach wytrawnych. Mimo, że nie są one toksyczne dla psa, to mogą powodować zablokowanie przełyku, a nawet rozerwać tchawice, więc wszelkie duże orzechy należy trzymać z daleka od zasięgu pyska psa.

-Czekolada jest kolejnym zakazanym produktem, zawiera toksyczne substancje zwane metyloksantynami, które zatrzymują proces metaboliczny psa. Nawet odrobina czekolady, zwłaszcza ciemnej czekolady, może powodować biegunkę i wymioty. Duża ilość może powodować drgawki, nieregularną czynność serca, a nawet śmierć.

-Cynamon chociaż nie jest toksyczny dla psów, to lepiej go unikać. Cynamon i jego olejki mogą podrażniać wnętrze pysków psów, wówczas pies odczuwa dyskomfort. Dodatkowo cynamon może obniżyć poziom cukru we krwi psa i może prowadzić do biegunki, wymiotów, zwiększonego lub zmniejszonego tętna, a nawet chorób wątroby. Jeśli Twój pies powącha dużą cynamon, który wpadnie do jego dróg oddechowych, to może on spowodować trudności w oddychaniu, kaszel i zadławienie.

-Czosnek jest toksyczny dla psów, może powodować niedokrwistość, blade dziąsła, podwyższone tętno, osłabienie i zapaść. Zatrucie czosnkiem i cebulą może mieć opóźnione objawy. Jeśli Twój pies zjadła czosnek nie zwlekaj, niepożądane reakcje mogą się pojawić za kilka dni, kiedy będzie za późno.

Sprawmy, aby rodzinne chwile były bez nerwów. Zrezygnuj z podawania dań ze stołu swoim zwierzętom. Jeśli już bardzo chcesz urozmaicić żywienie, to postaw na jajka. Są zdrową przekąską dla psa, pod warunkiem, że nie zawierają innych dodatków i przypraw. Gotowane jajka są wspaniałym źródłem białka i mogą pomóc w rozstroju żołądka.