Wstecz

Wszyscy wiemy, że kota ani psa nie wolno zostawiać zbyt długo samego. Zwierzaki potrzebują nie tylko świeżej karmy i wody, ale też zabawy, uwagi i ciepła ze strony człowieka. Jeśli jednak chcemy dokarmiać je podczas naszej nieobecności z powodu długiego dnia pracy (czasem trzeba wyjść na nawet 12 godzin) lub jednorazowego noclegu poza domem, automatyczne podajniki do karmy sprawdzą się idealnie!

Zrób to sam

Czy wiesz, że „automat” podający karmę możesz zrobić sam, całkowicie za darmo, bo wykorzystując zużyte plastikowe opakowania? Potrzeba do tego dwóch pustych butelek po wodzie mineralnej oraz ostrego nożyka (np. do cięcia tapet). W jednej butelce trzeba odciąć dno (np. w połowie butelki i uzupełnić ją karmą, odwrócić i wstawić do drugiej odpowiednio przyciętej butelki, która będzie stanowiła dno podajnika. Wiele praktycznych instrukcji (nawet w formie video) znajdziecie w sieci.

Wersja budżetowa

Jeśli nie zawsze masz czas, by rano uzupełnić miskę swojego psa lub kota zapasem świeżej suchej karmy, istnieją proste urządzenia, które Cię w tym wyręczą. Już za około 20-30 złotych możesz nabyć przezroczysty plastikowy pojemnik z otwartym dnem, z którego karma wysypuje się wprost do miseczki. Jak to działa? Gdy pokarmu ubywa, czyli zostaje po prostu zjedzony, jedzenie samo się dosypuje. To idealne rozwiązanie dla osób żyjących w pośpiechu, a jednocześnie nie wymagające wielkich nakładów finansowych.

Średnia półka cenowa

Nieco droższe (od około 50 złotych wzwyż) są podajniki, które na bieżąco uzupełniają miseczki nie tylko o karmę, ale też o wodę. To dobre rozwiązanie, gdy masz więcej niż jednego psa lub kota i po prostu picie i jedzenie kończą się im bardzo szybko.

Nieco drożej

Automatyczne dozowniki na karmę za ponad 200 złotych? Cóż, jeśli mają tak wiele funkcji, jak te znalezione przez nas, być może warto się zastanowić nad taką inwestycją. Istnieją automaty, które pozwalają ustawić trzy czasy karmienia i mają sześć misek. Kiedy się sprawdzą? Na przykład wtedy, gdy wyjeżdżasz na dobę, a Twój kot niechętnie je suchą karmę. Gdybyś od razu podał mu dużą porcję mokrego jedzenia, mógłby zjeść je na raz lub pokarm po kilkunastu godzinach byłby mniej świeży. Przy szczelnym zamknięciu i dozowaniu z sześciu oddzielnych przegródek, nic takiego Wam nie grozi.

Bardziej rozbudowane wersje tego typu urządzenia posiadają możliwość karmienia psa lub kota przez aż 96 godzin, tego jednak nie polecamy, a wręcz odradzamy – domowych pupili nie powinno się zostawiać samych na tak długo. No chyba, że ktoś do nich zajrzy, a po prostu chcemy zdjąć mu z barków obowiązek karmienia. Takie dozowniki posiadają dodatkowo chłodzenie, pojemnik na wodę, a nawet… możliwość przywoływania zwierzaka do miski nagraną komendą!

Top of the top

Jeśli masz w domu dużo zwierzaków, a w dodatku każdy z nich ma inną dietę (np. przyjmuje inne suplementy dla psa lub kota od Yarrowia Canifelox lub leki) warto pomyśleć o podajniku działającym na chip wszczepiony u lekarza weterynarii lub w zawieszkę u smyczy. Takie automaty rozpoznają, który z pupili do nich podchodzi i po prostu wydają to, co trzeba! Potrafią w ten sposób nakarmić nawet 32 zwierzaki! Za ponad 1000 złotych możesz kupić dozownik sterowany telefonem z dowolnego miejsca. Urządzenie nie dość, że jest wygodne, to jeszcze bardzo nowocześnie wygląda!