Wstecz

Choć kocięta są małe, potrafią wywrócić do góry nogami cały dom. Mały kot jest pełen determinacji by poznać cały świat, a Ty możesz mu to umożliwić.

Koty są drapieżnikami, które większość swojego czasu na wolności spędzają na pogoni za zdobyczą a wolny czas spędzają na drzemkach. To również zwierzęta, których najwyższa aktywność przypada na noc, a o tej porze może nie cieszyć fakt szalonych biegów po łóżku oraz huku spadających z półek i stołów przedmiotów. Aby temu zapobiec dobrze sprawdzi się metoda rozładowania kociej energii w ciągu dnia. Jak zainteresować kota zabawą oraz co wybrać, aby przyniosła mu maksymalną przyjemność?

Magia kartonu

Powszechnie znany jest fakt, że kotowate uwielbiają spędzać swój czas w pudełkach. Co ciekawe dotyczy to nie tylko kotów domowych, lecz również tych, które imponują swoją masą ciała oraz wielkimi kłami. Nie jest tajemnicą, że właśnie w ten sposób zwierzę zmniejsza swój stres, zwiększa poczucie bezpieczeństwa i może się całkowicie odprężyć. Jest to dla nich naturalne, gdyż na wolności również szukają kryjówek, które wykorzystają jako swój dom oraz strategiczne miejsce do polowań.

Zabawa nr.1:

Wybierz pudełko, w którym kot zmieści się bez problemu. Kiedy już uda się znaleźć odpowiednią bazę dla zwierzaka, pozostaje tylko wycięcie kilku otworów na ściankach kartonu. Najlepiej, aby nie były one zbyt duże, ale umożliwiające kotu przełożenie łapki na drugą stronę. W ten sposób milusiński poczuje się jak prawdziwy łowca, słysząc szuranie przyszłej zdobyczy o pudło i próbując dorwać ją po omacku.

Kiedy nie ma myszy

Te małe gryzonie to jedna z głównych zdobyczy kota domowego na wolności. Polowanie na te stworzonka jest więc zapisane w kocich genach. Takie łowy możliwe są do zorganizowania także w domowych warunkach. Nie ma potrzeby kupować drogich, kocich zabawek w pobliskim sklepie zoologicznym, tym bardziej że nie zawsze są one atrakcyjne wizualnie zarówno dla kotów, jak i domowników.

Zabawa nr.2:

Aby wykonać mysz w domu trzeba postawić na materiały, które zainteresują zwierzaka. Kolorowe pióra oraz szeleszczące materiały zagwarantują, że kot oszaleje na punkcie nowej zabawki. Zamontowanie takiej konstrukcji na patyczku z długim sznurkiem bądź gumką dodatkowo ją uatrakcyjni.

Zabawy domową myszą powinny odbywać się w takim tempie, w jakim porusza się ta prawdziwa. Jej bieg jest chaotyczny, często zmieniający kierunek. Czasem zatrzymuje się w miejscu, by znów ruszyć w nieoczekiwanym kierunku. Kluczem do sukcesu jest pozwolić kotu złapać tę zdobycz, inaczej zniechęci się on i sfrustruje.

Wędkowanie

Choć woda nie kojarzy nam się z kotami, to jednak tygrysy są mistrzami w dziedzinie pływania. Jeziora i rzeki wykorzystują nie tylko po to, aby upolować w nich coś smacznego do zjedzenia, lecz również w ten sposób pokonują duże trasy.

Zabawa nr 3:

Dla kocich zdobywców, którzy nie boją się wody, lub oswajają się z nią w celu przyszłych zabiegów pielęgnacyjnych, doskonale spisze się zabawa z miską wody. Na jej powierzchni powinny unosić się lekkie przedmioty, które kot będzie mógł trącać łapką aż do ich schwycenia. Po każdym polowaniu warto nagrodzić zwierzaka smakołykiem, aby chętniej wracał do tego typu aktywności oraz kojarzył wodę z przyjemnością.

Alpinizm domowy czyli kocie wspinaczki

Wyprawy po pionowych przestrzeniach są zapisane w genach kota domowego. Dobrze czuje się on na wysokościach, z góry kontrolując całe pomieszczenie. W przypadku kociąt trzeba mieć na uwadze to, że upadek z wysokości może wyrządzić im poważną krzywdę. Jak więc pomóc kociakowi poczuć się małym alpinistą?

Zabawa nr.4:

Ustawiając obok siebie niskie pudełka w formie schodków zapewnisz kotu przestrzeń, na której będzie mógł dopracowywać swoje skoki. Tym śmielej wdrapie się na samą górę, im częściej dojrzy, że na szczycie znajduje się jakaś zdobycz.

Kot samowystarczalny

Ostatnim hitem Internetu jest zabawka, która zachwyca swoją prostotą. Okrągły korytarzyk z wyciętymi dziurami zawiera w sobie ukrytą piłkę. Za każdym razem, kiedy kot trąci ją swoją łapą, ta rozpoczyna szalony lot wkoło, zachwycając każdego milusińskiego i skłaniając go do pościgu za ofiarą.

Zabawa nr.5:

Jeżeli nie chcemy nadwyrężać portfela, podobna zabawka możliwa jest do wykonania w warunkach domowych. Wystarczy kawałek giętkiej rurki, parę dziurek i piłka ping-pongowa. To wszystko wystarczy zwierzęciu do szczęścia a nam da chwilę na odpoczynek.