Wstecz

Brązowe przebarwienia na skórze, matowienie i łamliwość włosów, zapalenie skóry to objawy drożdżowego zapalenia skóry u psów Malassezia paronychia. Te komensalne drożdżaki są postrzegane jako składnik prawidłowej mikroflory skóry, w badaniu cytologicznym materiału biologicznego z okolic warg, sromu, skóry i przestrzeni międzypalcowych, ich niewielka ilość nie powinna budzić zastrzeżeń i nie powinna kwalifikować do leczenia. Ich znikoma ilość nie ma negatywnego wpływu na organizm, jednak przy spadku odporności zwierzęcia, dochodzi do osłabienia, a drożdże zaczynają się rozwijać i dochodzi do oportunistycznej infekcji. Wywołuje ona kaskadę reakcji zapalnych, swędzenie, łuszczenie się oraz strupy na skórze. Idealnymi warunkami do rozwoju drożdżaka jest duża wilgotność, która często jest w obszarach około oczu,  pachwin, pomiędzy poduszkami i w okolicach uszu.

Do zakażenia może również dojść w wyniku wtórnej reakcji alergii. Zwierzę, które się ciągle drapie, uszkadza ciągłość naskórka, a w wyniku toczącej się reakcji zapalnej w organizmie, dochodzi do wzrostu wilgotności. Te warunki to prawdziwy raj dla rozwoju Malassezia paronychia. Sucha, podrażniona, nienawilżona skóra to zaproszenie dla drożdżaków, aby zmniejszyć ryzyko ich ekspansji, wskazana jest szczególna pielęgnacja skóry. Uzupełnienie diety o składniki odżywcze, wpłyną na poprawę kondycji skóry, dzięki czemu nie będzie przesuszona i podatna na drożdżakowe zapalenie skóry.

Malassezia pachydermatis jest drożdżakiem komensalnym, który zwykle występuje w niewielkiej liczbie w kanałach słuchowych zewnętrznych i powierzchownych miejscach śluzówkowo-skórnych u psów. Malassezia pachydermatis charakteryzuje się okrągłym, owalnym lub klasycznym kształtem orzeszka ziemnego z monopolarnym pączkowaniem. Ten lipofilny, nielipidozależny, niemycelialny, saprofityczny organizm drożdżakowy jest najczęściej związany z Malassezia dermatitis u psów. Szacuje się, że u około 33% psów Malessezia zasiedla zewnętrzny kanał słuchowy, a około 60% okolice międzypalcowe. Malassezia pachydermatis może również leżeć u podłoża łojotokowego zapalenia skóry i pododermatitis, które to zmiany kliniczne można obserwować w przebiegu atopowego zapalenia skóry. Drożdżakowe zapalenie skóry jest często spotykane u różnych ras, szacuje się, że nawet 50% to psy atopowe. Szczególnie predysponowane rasy to: west highland white teriery, basset houndy, beagle, springer spaniele, cocker spaniele i boksery.

Wprowadzenie odpowiedniej diety, ograniczenie alergenów pokarmowych, uzupełnianie diety o składniki odżywcze, które pomagają utrzymywać zdrową skórę, przyczynią się do jej dobrej kondycji i prawidłowego nawilżenia. Zbilansowana dieta powinna zawierać komponenty wysokiej jakości, równowaga między wysokoprzyswajalnym białkiem, profilem tłuszczów, witamin, mikro i makroelementów jest konieczna. Chcąc zapewnić prawidłową kondycję skóry należy przyjrzeć się jakości pożywienia, jeśli nasze zwierzę dostaje karmę suchą o wysokiej zawartości zbóż, zmienimy ją. Sucha karma dla psa powinna zawierać minimum 60% mięsa, w tym najwięcej mięsa mięśniowego. Warto się przyjrzeć, ile w diecie psa jest kwasów Omega 3 i 6. Ich niedobór będzie wpływać na złą kondycję skóry, natomiast nadmiar może prowadzić do drożdżowego zapalenia skóry. Często rozwija się ono z powodu nadmiaru sebum w skórze. Witaminy H, A oraz cynk biorą udział w budowie włosa i skóry, poprawiają ich kondycję, wpływają na ich sprężystość i siłę.

Badania naukowe pokazują, że istnieje duży problem z przenoszeniem drożdżaków przez właścicieli zwierząt. Zatem konieczne jest zachowanie właściwej higieny rąk przez osoby mające kontakt z psami lub kotami.